Küçük mavi çöp kutusunda sevimli bir kedi

Üretkenlik

Daha üretken olmanızı sağlayacak bilimsel olarak kanıtlanmış altı yöntem

Reading Time: 3 minutes

Işıklandırmayı ayarlayın, bir bitki satın alın, ayağa kalkın, biraz kestirin, spora başlayın… ve sevimli yavru kedi resimlerine bakın. İster inanın ister inanmayın, bilimsel araştırmalar tüm bunların çalışma alanında üretkenliği artırabileceğini söylüyor. Libby Plummer hazırladı.

 

1. Işığa doğru dönün

Hepimizin o çok talep edilen cam kenarına yerleşmek istememizin veya en azından bodrum katındaki bir ofise tıkılmayı engellemeye çalışmamızın bir sebebi var. Cornell Üniversitesi’nin yakın tarihli bir çalışmasında(1), doğal ışık alan ofislerde çalışanlarda, üretkenliği olumsuz etkileyen belirtilerin yüzde 84 oranında azaldığı tespit edildi. Bunlar göz yorgunluğu, baş ağrısı, bulanık görme gibi tümü az ışıklı koşullarda çalışmayla ilişkilendirilen belirtilerden meydana geliyor.

Fakat tüm cam kenarları eşit tasarlanmamıştır. Bazı geleneksel camlar kontrolsüz doğal ışıkla dikkat dağıtıcı bir parlamaya ve istenmeyen ısıya sebep olabilir. Bu da çoğunlukla camların jaluzilerle kapatılması ve sonuç olarak çalışma alanlarının yeterince aydınlanmaması anlamına gelir. Araştırmada, geleneksel pencereleri olan ofislerde çalışanlarla, doğal ışığı kontrol etmeye uyumlu otomatik tonlamalı akıllı pencereleri olan ofislerde çalışanların deneyimleri karşılaştırıldı. Akıllı camları olan ofiste çalışanlar arasında uyku sersemliğinde yüzde 10 düşüş gözlemlenirken, pencere kenarına daha yakın oturanların üretkenliğinde ise yüzde iki artış görüldü.

2. Çalışırken ayağa kalkın

15:00 civarında yaşanan bitkinliği, koltuğunuzu bırakıp mümkünse ayakta çalışma masası kenarında ayakta durarak yenin. Texas A&M Üniversitesi’nden(3) araştırmacılar, altı ay süresince çağrı merkezi çalışanlarından oluşan iki ayrı grup arasındaki farkları incelediler ve masaları isteğe bağlı olarak yükseltilebilen veya alçaltılabilen çalışanların geleneksel çalışma masalarında oturanlara kıyasla yüzde 46 oranında daha üretken olduğunu gördüler.

Ayrıca, ayakta kullanılabilen masalarda çalışanların yaklaşık yüzde 75’i, bu masaları altı ay boyunca kullandıktan sonra rahatsızlıklarında azalma olduğunu bildirdi. Üstelik çalışmanıza olumlu etkisi olması için çok uzun süre ayakta kalmanız gerekmiyor. Araştırma, ayakta kullanılabilen masalarda çalışanların, oturarak çalışanlardan günde yalnızca 1,6 saat daha kısa süre oturduğunu gösteriyor. Yani kısa bir süre ayakta kalmak büyük bir fark yaratabiliyor.

3. Şekerleme yapın

İş başında uyurken mi yakalandınız? Çalışma arkadaşlarınıza bunun şirketin iyiliği için olduğunu söyleyin. Michigan Üniversitesi’nin araştırmasına(4) göre, şekerleme yapmak, sinirlenmeye karşı dayanıklılığınızı artırmak ve zor veya sinir bozucu görevler sırasında direnme yetinizi kuvvetlendirmek için iyi bir yöntem. Araştırma, şekerleme yapanların yapmayanlara kıyasla belirli bir görevi bırakma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Ne kadar süre şekerleme yapmalısınız? Harvard Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen önceki araştırmalar(5), insanların çeşitli görevlerde gün boyunca performansının düştüğünü gösteriyordu, fakat deneyler arasında 30 dakika şekerleme yapanlar bu düşüşü engelleyebiliyorlardı. Dahası, 60 dakika şekerleme yapanlar üretkenlikteki düşüşü tamamen tersine çevirebiliyordu.

Bitkilerle dolu bir ofis

 

4. Bir bitki alın

Biraz yeşillik size çok fayda sağlayabilir. Cardiff Üniversitesi Psikoloji Bölümü araştırmacıları tarafından yürütülen bir çalışmaya(2) göre, bitkiler etkileyici bir biçimde yüzde 15 oranında verimi artırabiliyor. Araştırmacılar, Birleşik Krallık’ta ve Hollanda’daki iki büyük ofiste çalışanların hava kalitesi, konsantrasyon ve çalışma alanı memnuniyeti algılarında yeşilliklerin etkisini incelediler. Aynı zamanda çalışanların üretkenlik düzeylerini izlediler. Araştırmacılar bitkilerle dolu olan ofislerde çalışanların fiziksel, bilişsel ve duygusal olarak işlerine daha bağlı olduklarını tespit etti. Geçmişte yapılan araştırmalar da, yeşilliklerin refah algısında artış sağladığını gösteriyordu fakat bu araştırma, durumu gerçek bir ofis ortamında inceleyen ilk araştırmalardan biri oldu. Fayda sağlamak için masanıza bir saksı koyun.

5. Ofis spor takımına katılın

Düzenli egzersizin sizi zihinsel ve fiziksel olarak sağlamlaştıracağı yaygın olarak bilinmektedir. Peki çalışma alanındaki üretkenliğinizi de etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Püf noktası, bireysel bir aktivitedense bir takım sporuna katılmak. Çünkü Loughborough Üniversitesi araştırmacılarına(6) göre bu, ekibin uyumuyla birlikte, çalışma performansını da iyileştirebiliyor. Araştırmacılar çalışmada, çalışma alanı etkinliklerinin çeşitli avantajlarına dair geçmişteki 18 araştırmayı inceleyerek, ragbi, futbol, yüzme ve masa tenisi gibi sporların ofis üretkenliğini artırırken, aynı zamanda hastalık kaynaklı maliyetleri de azalttığını tespit ettiler. Araştırmacılar ofis takımına katılmanın çalışma saatlerine uyacak şekilde spora zaman ayırmakta zorlananlar için harika bir hamle olacağını söylüyorlar.

6. Sevimli kedi resimlerine bakın

Ofisinizde komik kedi videoları ve köpekli Twitter mem’lerine yer var mı? Yanıt sizi şaşırtabilir. Gereksiz bir zaman kaybı olmaktansa, sevimli hayvan resimlerine bakmak aslında veriminizi artırabilir. Hiroshima Üniversitesi araştırmacıları Japonca sevimli anlamına gelen "kawaii"nin etkileri üzerine yaptıkları araştırmalarında(7), tatlı resimlere bakmanın konsantrasyonu ve becerikliliği artırabildiğini keşfetti. Deneyleri, katılımcıların sevimli yavru hayvan fotoğraflarına baktıktan sonra gerçekleştirdikleri görevlerde hız, hatasızlık ve beceriklilikte yüzde 44,9 oranında artış olduğunu gösterdi. Yavru hayvan içermeyen resimler gösterilen bir diğer grupta ise artış yüzde 11,9 ile çok daha düşüktü.

 


Libby Plummer, Birleşik Krallık’ta yaşayan, teknoloji ve bilim alanında yazan bir serbest gazetecidir.

Kaynaklar:

(1) https://www.prnewswire.com/news-releases/study-natural-light-is-the-best-medicine-for-the-office-300590905.html

(2) https://www.cardiff.ac.uk/news/view/47147-flower-power

(3) https://vitalrecord.tamhsc.edu/boosting-productivity-at-work-may-simple-stand/

(4) https://news.umich.edu/sleeping-on-the-job-actually-that-s-a-good-thing/

(5) https://www.nature.com/articles/nn864

(6) http://www.lboro.ac.uk/departments/ssehs/news/2017/workplace-sport-important-for-health-and-productivity.html

(7) http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0046362